Dekorasyonda Turkuaz İle Uyumlu Renkler Nelerdir? Turkuaz Renk Dekorasyon Önerileri

Dekorasyonda Turkuaz İle Uyumlu Renkler Nelerdir? Turkuaz Renk Dekorasyon Önerileri

Evinizde yaz esintisi yaşamak istiyorsanız, kullanabileceğiniz renkler arasında ilk sırada turkuaz rengin geldiğini söyleyebiliriz. Dekorasyonda turkuaz renk, uyumlu renkler ile kullanıldığı zaman huzur hissini yaşatır. Mekanda parça parça turkuaz kullanmak oldukça hoş bir görüntü oluşturacağı gibi yoğun olarak tercih edildiği zamanda bunaltıcı olacaktır.

Dekorasyonda turkuaz renk kullanmak istiyorsanız turkuaz renk ile uyumlu renkleri ve önerilerimizi incelemenizde fayda bulunmaktadır.

 

 

 

Turkuaz Renk İle Uyumlu Renkler

Renklerin insan psikolojisine büyük etkileri gözle görülür bir gerçektir. Her rengin ayrı bir enerjisi vardır. Turkuaz renginin her zaman genç ve dinamik etkisi insanlara kendini enerjik ve dinamik hissettirmektedir. Fakat turkuaz renk bir ev için tek başına yeterli değildir. Çoğu renk ile uyumlu olan turkuaz rengini farklı renkler ile birleştirirken pek zorlanmayacaksınız.

 

Turkuaz ve Krem Renk Uyumu

Turkuaz rengi en kolay şekilde krem renk ile birleştirebilirsiniz. Bu hem turkuaz rengin ön plana çıkmasını hem de aydınlık bir mekan elde etmenizi sağlayacaktır. Renkleri birleştirdikten sonra zevkinize göre bitkiler ve pirinç renk dekoratif ürünler ile modern ve rahatlatıcı bir hava yakalayabilirsiniz.

 

Krem ve toprak renk tonlarının ağırlıkta olduğu bir salonda sadece aksesuarlarda turkuaz renk kullanarak renklendirme yapabilirsiniz.

 

Turkuaz renk koltuk takımı ile turkuaz renk duvar boyası kullanılan bir salonda, krem renk fon perde ve krem renk kırlentler ile aksesuarlar tercih etmek renk uyumu açısından doğru olacaktır.

 

Turkuaz renk koltuk takımı ile dekorasyonu yapılan salonda krem-beyaz fon perde, halı ve kırlentler yanında üçüncü renk seçiminde fuşya renk tercih edilebilir.

 

Mutfak dekorasyonunda krem-bej renk ile turkuaz renk dağılımı alt yada üst dolaplar şeklinde ayrı olarak yapılabilir.

 

Yatak odası dekorasyonunda sadece turkuaz ile krem renkleri üzerinden bir düzen oluşturabileceğiniz gibi turkuaz renk duvar boyası, aksesuarlar ve puf ile kahverengi mobilyalar, açık yeşil tablo ve yastıklar, krem renk fon perde, pembe çiçekler ve kahverengi-krem halı dağılımını da tercih edebilirsiniz.

 

 

Banyo seramiklerinde turkuaz ve krem renk birlikte kullanılabilir.

 

 

Turkuaz ve Toprak Renklerin Uyumu

Asil bir iç mekana sahip olmak isteyenlerin ilk aklına gelen renkler arasında toprak tonları vardır. Ancak geçtiğimiz zamanlarda mimarların duyduğu “hem asil hem dinlendirici bir ton yakalamak istiyoruz ” cümlesi çok fazla duyulmaya başlandı. Bu da iç mimarların aklına turkuaz ve toprak tonlarını getirdi.

 

Turkuaz renk duvar boyası ve kahverengi tonlarında koltuk ile bej renk fon perde ve halı tercih ederek renk uyumu sağlanabilir.

 

Turkuaz renk berjerler ve kahverengi koltuk birlikte kullanılabilir.

 

Mutfak dekorasyonunda turkuaz ve toprak renk tonları kullanımı duvarda, tezgah ile raflarda yada dolaplar üzerinde tercih edilebilir.

 

 

Yatak odası dekorasyonunda turkuaz ve toprak renk tonları uyumunda sarı renk üçüncü renk olarak kullanılabilir.

 

 

Turkuaz ve Somon Rengi Uyumu

Turkuaz renk ile en  çok yakışan renk olduğunu düşündüğümüz pembe renk tonlarından olan somon rengi açık ve koyu tonlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Somon renginin o bohem tarzı sayesinde siz de iç mekanlarınızı çok çaba göstermeden çok şık gösterebilirsiniz. Fakat renk dağılımında doğru oranlarda kullanım önemlidir. Turkuaz ve somon renk dekorasyonunuz altın, pirinç, gümüş yada siyah dekoratif ürünler ile zenginleştirebilirsiniz.

Turkuaz ve somon renk ile birlikte gri, antrasit, krem ve bej renklerinden bir yada ikisi renk yoğunluğunu sadeleştirmede kullanılabilir. Hardal sarı, turuncu ve yeşil renklerde renkli bir dekorasyon isteyenler için alternatif olabilir.

 

 

 

 

Turkuaz ve Sarı Renk Uyumu

Turkuaz rengi ile tercih edebileceğiniz bir diğer güzel renk ise sarıdır. Sarının enerjisi sevenleri tarafından çok iyi bilinir. Eğlencenin, sevincin ve enerjinin rengi olan sarı renk, turkuaz duvarlarınıza da çok yakışacaktır.

Sarı ve turkuaz uyumunda turkuaz renk duvarlar ile dekoratif ürün, kırlent ve fon perde tercihlerinizi sarı renk tonlarından yana kullanabilirsiniz.

 

 

 

Sarı renk koltuk, sarı -turkuaz halı ve turkuaz kırlentler ile aksesuarlar kullanarak da güzel bir uyum  yakalayabilirsiniz. Bu dekorasyonda gri, beyaz ve siyah renklerini renk yoğunluğunu azltmak için kullanabilirsiniz.

 

Mutfak dekorasyonunda turkuaz rengi mutfak dolaplarında tercih edebilir ve altın sarı rengini dolap kulpları, batarya ve diğer aksesuarlarda kullanabilirsiniz.

 

Mutfakta turkuaz renk duvar rengi yanında mutfak tezgah arası seramiklerinde sarı rengi tercih edebilirsiniz.

 

 

Mutfak dekorasyonunda alt ve üst dolap renk dağılımında turkuaz ve sarı renkleri kullanabilirsiniz.

 

Yatak odası dekorasyonunda sarı ve turkuaz renkleri yatak örtüsü ve yastıklarda kullanabilirsiniz.

 

Yatak başlığı arkası turkuaz renk duvar boyası tercih etmeniz halinde sarı renk fon perde ve yastık tercih edebilirsiniz. Koyu gri rengi yatak örtüsü ve komodin renk yoğunluğunu azaltmak için kullanılabilir. Halı seçimi turkuaz renk yapılarak renk uyumu sağlanabilir.

 

Turkuaz renk duvar ve dolap ile hardal sarısı yatak başlığı şeklinde renk dağılımı yapabilirsiniz.

 

Yatak odasında turkuaz renk duvar boyası, komodin ve aksesuarlar ile sarı renk yastık kullanabilirsiniz.

 

Banyo dekorasyonunda turkuaz ve sarı uyumunu fayanslarda ve musluk ile duş başlığında tercih ederek sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Turkuaz ve Diğer Renklerin Uyumu

Turkuaz renk ile birlikte fuşya, pembe, mor, turuncu, bordo ve lila renklerini de kullanabilirsiniz. Renkli dekorasyon sevenler çok iyi bilir ki canlı ve pastel renkler insana kendini iyi hissettirir. Bu nedenle turkuaz  renk ile uyumlu kullanacağınız bu renk kombinasyonlarında asla evinizde bulunmaktan sıkılmayacağınız keyifle oturacak bir atmosfere sahip olacaksınız.

Pastel ve canlı renkler ile turkuaz rengin enerjisi birleştiğinde ortaya çok farklı bir mekan çıkacaktır. Ancak renkleri birlikte kullanırken yoğunluğa dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

👉 Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, ev dekorasyonu konusunda daha fazla öneri ve tavsiye için ”Ev Dekorasyonu” ve farklı ülkelerden ev dekorasyonlarını konu aldığımız ”Ev Turu” kategorilerine bakabilirsiniz.

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Mavi Renk Dekorasyon Önerileri ve Örnekleri

Soru 116: Turkuaz Köşe Salon ve Yemek Odası Takımları İle Uyumlu Fon Perde Halı Aksesuar

Soru 66: Krem Turkuaz Yeşili Koltuk Takımı İle Uyumlu Halı Fon Perde Önerisi

Sorunuz Mu Var?

Sormak istediğiniz, fikir almak istediğiniz dekorasyon ile alakalı her konuyu ''Yorum'' yaparak bize iletebilirsiniz.

👉 Bugüne kadar cevapladığımız sorular için; ''Soru&Cevap''.kategorimize bakabilirsiniz.

 

Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

Okumuş olduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızı geliştirmemize katkı sağlayabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.


YORUMLAR
  1. Zekiye dedi ki:

    Merhaba ben yeni eve geçiyorum, Salon çok aydınlık ve güneş alıyor, turkuaz rengi 3 lü koltuk ve berjer, ikil koltuk bej renginde takımı aldım, duvarlar kum beyazı ancak hala kullanmam geteken venge rengi TV ünitem mevcut. Sizce perde, fon ve halı ne renk olmalı yerler ceviz rengi laminat, koltuk ayakları da açık ceviz renginde. Kafam çok karışık uyumu nasıl yakalıcam bilemedim bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.