Halı Modelleri

Ev dekorasyonunun önemli noktalarından biriside halı seçimidir. Bizde, sizin için Evidea.com sitesinden seçtiğimiz bazı halı modellerini bu yazımızda gösterecek ve ” Hangi zeminde ne renk halı modelleri kullanılmalıdır ? ” sorusuna cevap vereceğiz.

Öncelikle Ev dekorasyonunda halının önemli bir yeri vardır. Çünkü; halı kullanımı dekorasyonu tamamlamak, renk uyumunu sağlamak gibi evinize büyük katkılar sağlar. Ayrıca evde terlik giymeyi sevmeyenler için sağlık açısından da önemlidir. Tabii ki ev dekorasyonunda özenle seçtiğiniz zemin döşemelerinin kapanmaması için halı kullanmak istemeyebilirsiniz. Ancak dekorasyonda çoğu evde halı kullanılır ve hanımlarda halılarına büyük önem verirler. Öyle ki Türkiye’ de geçmiş dönemlerde halılar kirlenmesin diye annelerimiz, teyzelerimiz.. halıları örtüler ile örter misafir geldiğinde de bu örtüleri kaldırırlardı. Yine aynı şekilde koltuk ve çekyatların da üzerileri kirlenmemesi için örtüler ile örtülürdü. Ayrıca eskiden misafir odası kavramı vardı ve o odaya sadece misafir geleceği zaman girilirdi. Bu uygulamaların nedeni o dönemde Türkiye’ de sürekli yeni bir eşya alma gücünün olmaması ve sahip olunan mala değer verilmesiydi. Günümüzde ise alım gücünün yükselmesi, kampanyalar, taksitler vs. bu uygulamaları genel düzeyde ortadan kaldırmıştır. Tabii ki halıya verilen değer üzerini örtmek şeklinde olmasa da hala devam etmektedir. Hanımlar halılarını özenle seçmekte ve halının dekorasyonu tamamlayıcı olmasına, oda da renk uyumunu sağlamasına da dikkat etmektedirler.

Halının öneminden ve evlerdeki eski uygulamalardan bahsettikten sonra ” Hangi zeminde ne renk halı modelleri kullanılmalıdır ? ” sorusuna ve halı ile odada renk uyumunu sağlayabilmeniz için bazı püf noktalara değinmek istiyoruz.

 1. Halı seçimi yaparken öncelikle mobilyalarınızın renklerini göz önünde bulundurunuz. Mobilyalarınızı önce alacağınız için onlara uyum sağlamayacak renklerde halı modellerini tercih etmeyiniz.
 2. Koyu renk zeminde açık renk halı modelleri öncelikli tercihiniz olmalıdır.
 3. Açık renk bir zeminde koyu renk bir halı modeli ve koyu renk mobilyalar kullanmak renk uyumu açısından etkili bir seçim olacaktır.
 4. Halınız üzerindeki renklerde yastıklar kullanmak renk uyumunu yakalamanıza yardım edecektir.
 5. Halınızın deseninde ve halınız renk tonlarında perde iyi bir seçim olacaktır.
 6. Duvar kağıdı renk ve deseninde veya duvar renginiz de bir halı modeli kullanmakta renk uyumunu yakalamanıza imkan tanır. Tabii ki mobilyalar ile zemin rengi halı ve duvar rengi tonlarında olmamak koşuluyla. Aksi halde odayı boğucu bir hale getirmiş olursunuz.
 7. Yatak odanızda halınız renginde ve deseninde nevresim takımları yada yatak örtüleri kullanmakta renk uyumuna katkı sağlar.
 8. Mutfakta üzerine bir şeyler dökülmesi riskine karşılık kolay temizlenebilir halı modelleri tercih etmelisiniz.
 9. Her odada kullanım durumuna uygun halılar tercih etmek, örneğin çocuk odasında çocuğunuzu neşelendirecek çizgi film karakterli veya renkli halı modelleri, çalışma odasında dikkati dağıtmaması için sade tonlarda, desenlerde halı modelleri tercih etmek daha doğru seçimler olacaktır.
 10. Zemin döşemelerini kapatmak istemiyorsunuz ama halıda kullanmak istiyorsanız eğer, sadece orta sehpanın altında odanızın konseptine uygun küçük bir halı modeli tercih edebilirsiniz.
 11. Mobilyaları ön plana çıkarmak için desensiz, mobilyaları ön plana çıkarmamak için ise desenli bir halı modeli tercih etmelisiniz.
 12. Mekanınıza canlılık katmak için sıcak renklerde ( sarı, kırmızı, turuncu ) halı modelleri, dinlendirici ve sakin bir hava yaratmak içinde soğuk renklerde ( mavi, yeşil mor ) halı modelleri tercih etmelisiniz. 
 13. Küçük odalarda açık renk halı modelleri kullanmak odayı daha büyük gösterecektir.
 14. Koridorda ve çocuk odasında kaymayan halı modelleri kullanmaya ayrıca dikkat edininiz. Çocuk odası halı modelleri için Çocuk Odası Halıları yazımıza bakınız…

” Hangi zeminde ne renk halı modelleri kullanılmalıdır ? ” sorusunu cevapladık ve halı ile odada renk uyumunu yakalamanız için bazı püf noktalara değindik. Şimdi ise Ev dekorasyonunda mobilya alışverişinden sonra 2. aşama olan halı alışverişinizde sizin için Evidea.com sitesinden seçtiğimiz halı modellerine aşağıdaki görsellerden bir tanesine tıklayarak galeri şeklinde bakabilirsiniz. Beğendiğiniz modelleri de Evidea.com web sitesini ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Link:  www.evidea.com/halilar/c/150

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.