Ev Dekorasyon Önerileri

108
A+
A-
Ev Dekorasyon Önerileri

Ev dekorasyonu yapmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı, neler yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu durum sizi düşündürmesin. Çünkü; birazdan vereceğim ev dekorasyon önerileri ile ne yapmanız ve nasıl yapmanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız. Öncelikle konuya bir giriş yapmak istiyorum.

Çoğu kişi evinin kullanışsız olmasından şikayet eder. Suçu da hemen evim küçük diyerek evlerine atarlar. Ancak dekorasyonda yaptıkları hataların, evleri kullanışsız hale getirdiğini düşünmezler. Oysaki planlı bir dekorasyon ile evinizi kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Bu nedenle öncelikli olarak  yapılması gereken bir plan hazırlamaktır. Yani nereden başlayacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu da evin boyası, zemini ve mobilyasına varana kadar baştan yaratıyorsanız farklı plan ve başlangıç noktası, sadece mobilya değiştirecekseniz farklı başlangıç noktası anlamına gelir.

  • Sadece dekorasyonun değil, her işin en önemli kısmı o işe planlı, programlı ve ne istediğini bilen bir şekilde başlayabilmektir.

Evinizi baştan aşağı yeniden dekore edeceğinizi düşünerek ev dekorasyon önerileri sıralamaya başlayalım.

Öncelikle, evinizi tamamen yenilerken işinizin biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü; evin boyası, mobilyası, zeminine kadar bütün her şey baştan alınacak ve yapılacak olduğu için birbirlerine uyumlu renkler ve eşyalar seçmek daha kolay olacaktır.

  • Dekorasyonda her adım bir sonraki adım düşünülerek atılmalıdır.

Baştan aşağı yenilenecek bir evde ilk olarak:

  • Duvar boyası ve zeminden başlamak gerekir. Çünkü mobilyalarınızı onlara göre almanız daha kolay olacaktır.
  • Önceki mobilyalarınızı kullanacaksanız, mobilyalara uygun duvar boyası ve zemin döşemesi seçmeniz gerekir. Kısaca her durumda duvar ve zemin önemlidir.

Duvar rengi ve zemin nasıl olmalıdır?

 

Dekorasyon tamamen kişisel tercihler ve zevklerle ilgilidir. Sonuçta o evde yıllarca oturacak olan sizlersiniz. İsterseniz rengarenk birbirine zıt tonlarda eşyalardan oluşan bir ev, istersenizde sade bir ev veya  birbirine uyumlu renklerin bir arada kullanıldığı bir ev yaratmak sizin tercihlerinize kalmıştır. Ancak dekorasyonun sıkça söylenen ve bilinen bazı temel taşları vardır. Bunlar:

  • Küçük odalarda açık renk tonlarını hem duvarda hem zeminde tercih etmenin odayı büyük göstereceği, büyük odalarda da hafif koyu tonlarda renklerin mekana sıcaklık katacağı gibi temel dekorasyon maddeleridir.

Sizde yapacağınız ev dekorasyon çalışmasında, kişisel tercihlerinizin yanına bu maddeleri koyarak iyice bir düşünmelisiniz. Bizim bu konudaki dekorasyon önerimiz, küçük odalar için duvar boyası olarak Çakıl Taşı rengi, zemin döşemesi olarak Uludağ Meşe laminant parke olabilir.  Büyük odalar içinde duvar boyası olarak Çakıl Taşı rengi olabileceği gibi açık yeşil, lila, cam göbeği veya pudra pembesi renkleri olabilir. Zeminde ise Bolu Meşe laminant parke kullanabilirsiniz.

Duvar rengi ve zemin döşemesini hallettikten sonra mobilya seçme aşamasına gelebilirsiniz. Bu seçim yapılırken odalarınızın boyutları doğrultusunda seçimler yapmanız çok önemlidir. Çünkü mağazada görüp beğendiğiniz bir mobilya evinize getirdiğiniz zaman koyduğunuz yere uygun düşmeyebilir. Her bir mobilyayı eve getirip deneme şansınızda olmadığı için odalarınıza en uygun ölçülerde  ve  renklerde mobilyaları tercih etmeniz gerekmektedir. Bu konudaki dekorasyon önerimiz, küçük odalar için L tipi köşe koltukları, büyük odalar içinde karşılıklı oturma grupları şeklinde olabilir.

  • Dikdörtgen odalarda L tipi köşe takımları ve dikdörtgen sehpa, kare odalarda karşılıklı oturma şekilde oturma grupları ve kare sehpa tercih etmek daha doğru ve şık olacaktır.

Ek olarak; dikdörtgen odalarda L tipi köşe takımları, odanın daha işlevsel olmasını ve daha geniş görünmesini sağlayacaktır.

Ev nasıl dekore edilir?  Nelere dikkat etmek gerekir? Renk uyumu nasıl olmalıdır? Sorularınız için ev dekorasyon önerilerimize, dekorasyon örnekleri üzerinden incelemeler yaparak devam etmek istiyorum.

Örneğimizde; odanın daha işlevsel olması için kahverengi L tipi bir köşe takımı tercih edilmiş. Odadaki renk uyumu içinde halı, yastıklar ve aksesuarlar, rahatlatıcı bir renk olan turuncunun biraz koyu tonunda aynı olarak kullanılmış. Ek olarak köşe takımının arkasına yerleştirilen bitki, koltuk üzerindeki mavi ile vanilya çiçeği rengi diğer yastıklarda, mekânın turuncu üzerinde yoğunlaşarak boğucu bir hava yaratmasını önlemiş.

Bizim örneğimize ekleyeceğimiz şey ise , içinde turuncu ve kahverenginin ağırlıkta olduğu bir mekânda, biraz vanilya çiçeği renginin ağırlığını yastık ekleyerek yada aksesuarlar ile artırarak fon rengi vanilya çiçeği olan bir perde olacaktır.

dekorasyon

 

Aşağıdaki örnekte ise mavi renk duvar rengine karşılık zeminde uludağ meşe laminant parkelerle renk uyumu sağlanmış. Mavi rengin koyuluğuna karşılık odayı boğulmaktan kurtaran, göze hoş gelmesini sağlayan şeyler ise zemindeki uludağ meşe parkeler, beyaz yatak başlığı, beyaz renkteki tablo, abajur ve diğer aksesuarlar olmuş.

  • Bu örneğimizden de hareketle ev dekorasyon önerimiz, duvar tabloları ve lambader ile abajurların ev dekorasyonunda kullanılmasının ihmal edilmemesidir.

yatak odası mavi

 

  • Bir diğer ev dekorasyon önerimiz ise duvarlardan birinin duvar kağıdı yada taş görünümlü dekoratif paneller ile kaplanması olacaktır. Bu kaplamalar, özellikle televizyonun olduğu duvara yapılacak bir niş çalışmasının içinde daha hoş duracaktır. Birde nişin içini spot yada led aydınlatma ile desteklerseniz evinizde görsel açıdan harika bir konsept yaratmış olursunuz.  Doğal taşlar ve taş görünümlü paneller yazımız için bakınız.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz ama bu ev dekorasyon önerilerimizin sonu anlamına gelmiyor. İsterseniz daha fazla örnek ve öneri içeren ” Ev Dekorasyon Örnekleri ve Önerileri ” başlıklı makalemize bakabilirsiniz. Sormak istediklerinizi ise Soru & Cevap sayfamızdan bize iletebilirsiniz. Bol dekorlu günler dileriz.

Dekor Ekranı
Dekor Ekranı
Dekorekrani.com; Ev Dekorasyonu, İş Yeri ve Bahçe Dekorasyonu için en yeni Dekorasyon Önerileri ve Dekorasyon Örneklerini bulabileceğiniz, dekorasyon konusundaki bilgi kirliliğini gidermek, merak edilenleri dekorasyon tutkunlarına sade ve anlaşılır şekilde aktarmak amacıyla kurulmuş Türkiye’ nin En İyi Dekorasyon Sitesi’ dir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.