Dekorasyonun Püf Noktaları

75
A+
A-
Dekorasyonun Püf Noktaları

Dekorasyon kelime anlamı olarak kişilerin yaşam alanlarının kullanımları için özel olarak hazırladığı, amacına uygun kullanım için yapılan estetik ve sanatsal bir çalışma olarak tanımlanmaktadır. Dekorasyon yapılırken ilk önce mekânın konumu ve hangi amaç ile kullanılacağı, mekânın görsel durumumun ayarlanması ilk olarak tespit edilen unsurlar arasındadır. Dekorasyon yapımları profesyonel olarak iç mimar ve dış mimar adı altında hizmet veren kişiler tarafından yapılmaktadır. İş yeri dekorasyonları ya da ev içi dekorasyonlar kişilerin kendi zevk ve kişisel kullanımlarına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Dekorasyon yapmak isteyenlerin ilk öncelikle hem kullanılacak eşyaların renkleri, kullanılacak aksesuarların renkleri ve duvar renkleri birbirleri ile uyumlu bir kombin yapılarak hazırlanması ilk prensip olarak bilinir.

Dekorasyonu yapacak kişilerin bu alanda yapması gereken birkaç püf noktayı gözden kaçırmaması gerekmektedir. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde sizlerde kendi dekoratif ürünlerinizi kullanarak evinizde ya da iş yerinizde dekorasyonlar yapabilirsiniz.

İlk olarak bilmeniz gereken en önemli detay, kullanım alanlarınızı oluştururken bu ister iş yerinde olsun ister ise konutlarınız da kendi özgün stilinizi ortaya çıkarın. Dekorasyonlarınızda kendi kişiliğinize uygun tasarımlar kullanın. Kesinlikle tüm zevklerinizi bu odaya yansıtmaya çalışın. Böylelikle beğendiğiniz tasarımlar size asla sıkıcı gelmeyecektir.

Dekorasyon için ilk önce başlayacağınız alan duvarlar olacaktır. Renk uyumlarını gözden geçirin, kullanmayı düşündüğünüz eşyalar ve aksesuarlar ile uyum içinde olabilecek renkleri seçin. Çok sıcak renkler duvarlarda pekiyi durmaz, sıcak renk yoğunluğunu çoğunlukla aksesuarlar ile doldurun.

Hazırladığınız planda kendinizi anlatan bir köşe bulundurun. Özelliklerinizi ve sizi öne çıkaran materyalleri bu alanda kullanın. Örneğin kupa, madalya, diploma gibi farklı tanıtım özellikleri. Kullanmak istediğiniz dekoratif eşyaları çok kalabalık tutmayın. Alanlarınızın sıkışık ve iç içe durmamasına özen gösterin.

Eğer iş yeri dekorasyonu yapıyor iseniz, pratik ancak şık tasarımlı aletleri göz önünde bulunduran bir atmosfer oluşturun. Böyle bir kombin müşterilerinizin çok ilgisini çekecektir. Kendi oturma alanınızı bu gibi yerlerde özelleştirin. Mümkünse bir kapı ile bağ koparın, Patron havasını bu alanda hissettirmeniz son derece önemli.

Evleriniz için yaptığınız tüm dekoratif ürünlerde özel ve sevdiğiniz kumaşları seçmeye özen gösterin. Özelliklerine göre kumaşların renkleri ile uyumlu bir kombin yapmayı unutmayın. Renk seçimlerinde ise açık ve sıcak renkler daha iç açıcı ve ferah ortamlarda bulunmanızı sağlar. Bu ayrıntıyı renk seçimleriniz sırasında unutmayın. Önemli bir püf noktada siyah ve beyazın oluşturduğu romantik ortamı resimlerinizde kullanarak ortamlarınızı hazırlayabilirsiniz.

Aksesuar olarak kullanacağınız dekoratif desenleri kümeler halinde belirli yerlere toplayarak, orantılı bir görüntü oluşturun. Dekorasyonlarda iç mimarlar tarafından kullanılan en önemli püf nokta bu alanda yapılmaktadır. İç mimarların özel tasarımları ile duvarlarda oluşturulan aynı model ve farklı renklerdeki aksesuarlar ile kümeler halinde duvarlarınızda harika görüntüler yakalayabilirsiniz.

Görsel Kaynak: Photo by urbaneapts / CC BY

Dekorasyonda renk uyumu için kullanabileceğiniz aksesuarlara bu slayt gösterisinde bakabilirsiniz.

 

Dekor Ekranı
Dekor Ekranı
Dekorekrani.com; Ev Dekorasyonu, İş Yeri ve Bahçe Dekorasyonu için en yeni Dekorasyon Önerileri ve Dekorasyon Örneklerini bulabileceğiniz, dekorasyon konusundaki bilgi kirliliğini gidermek, merak edilenleri dekorasyon tutkunlarına sade ve anlaşılır şekilde aktarmak amacıyla kurulmuş Türkiye’ nin En İyi Dekorasyon Sitesi’ dir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.